Mięso wieprzowe jest niezwykle ważne w diecie seniora. Szereg znajdujących się w nim witamin i mikroelementów odpowiada za istotne dla osób po 50 roku życia aspekty, takie jak wzrok, problemy reumatyczne, żylaki, pracę tarczycy czy sprawność intelektualną.
Poniżej przedstawiamy tradycyjne formy obróbki termicznej wraz z radami, jak przyrządzać wieprzowinę bez utraty jej prozdrowotnych właściwości.

 

PIECZENIE
Mięso wieprzowe najlepiej zamarynować dzień wcześniej na czas od 12 do 24 godzin. Do marynaty warto dodać kwaśny czynnik, jak ocet lub sok z cytryny. Przed przystąpieniem do pieczenia, zamarynowane mięso podsmażamy lekko na patelni, aby zamknąć w nim pory. Zapobiegnie to ucieczce z niego cennych płynów. Mięso powinniśmy piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez godzinę czasu. Należy jednak pamiętać, że jest to czas przewidziany na 1 kilogram mięsa. Jeśli pieczemy większą ilość, analogicznie musimy robić to dłużej. Gotowe mięso wystawiamy na 15 minut, aby temperatura w nim się wyrównała. Części wieprzowiny, które najlepiej piec to boczek, karkówka, schab i szynka.

SMAŻENIE
Mięso kroimy na mniejsze kawałki, ważne, żeby nie były za grube. Warto je delikatnie rozbić i posolić, aby nie twardniało. Smażymy z obu stron na oleju rzepakowym lub oliwie z oliwek. Długość smażenia zależy od wyboru mięsa:

  • Karkówka – 8-10 min. z każdej strony,
  • Polędwica – 3-4 min. z każdej strony,
  • Schab – 5 min. z każdej strony.

GOTOWANIE
Mięso wieprzowe wkładamy do wrzącej wody. Po pojawieniu się „szumowin” zbieramy je i gotujemy mięso pod przykryciem. Czas gotowania to ok. 1,5 do 2 godziny na wolnym ogniu – należy sprawdzać widelcem jego miękkość, jeśli widelec się zagłębi to mięso jest dobre. Należy kontrolować ilość wody i w razie potrzeby jej dolewać. Mięso powinno znajdować się cały czas pod jej powierzchnią. 50 minut przed końcem gotowania dodajemy włoszczyznę oraz przyprawy takie jak liść laurowy, sól i pieprz.

GRILLOWANIE
Mięso wieprzowe, a w szczególności karkówka i boczek to najpopularniejsze w naszym kraju dania z grilla. Przed przystąpieniem do obróbki termicznej, mięso powinno być wcześniej zamarynowane, najlepiej w foliowym woreczku. Czas grillowania zależy od wielkości kawałka, co najmniej 6 minut. Gotowe mięso to takie, z którego wyciekające tłuszcze mają przezroczysty kolor. Nie może mieć też różowej barwy, więc przed podaniem powinno się je naciąć. Jeśli jest to karkówka z kością, to nacięcie najlepiej wykonać właśnie przy niej.

Facebook